Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu
Dijital Temizlik Nasıl Yapılır?

Dijital Temizlik Nasıl Yapılır?

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (No Ratings Yet)
Loading...
Hizlipro.com

Dijital Temizlik Nasıl Yapılır?

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte sanal ortamda daha çok veriler biriktiriliyor. Geçmişte somut olarak insan hayatında bulunan mektup, fotoğraf albümleri artık yerini sanal verilere bırakmış durumda. Fakat artık kolay şekilde veri elde edebilmenin dezavantajları da var. Örneğin fotoğraf çekmenin kolaylaşması ile telefonlarda, bilgisayarlarda, sosyal medya hesaplarında ve USB bellek gibi veri saklanan cihazlarda yüzlerce hatta binlerce fotoğraf barındırılıyor. Veri kirliliğinin önüne geçebilmek için ise yararlı, değeri olan verileri ayıklayıp kalanları cihazlardan silmek ve bu sayede dijital temizlik yapmak gerekiyor.

1- Günlük Cihazların Dijital Temizliği

Her gün hayatımızda olan ve istisnasız kullanılan cihazların başında elbette cep telefonları geliyor. Bununla beraber tablet bilgisayarlar, mp4 oynatıcılar da günlük yaşamda sıklıkla kullanılıyor. Fotoğrafların dışında bu cihazlarda aynı zamanda onlarca müzik, uygulama programları, videolar, filmler ve daha birçok dosya bulunuyor. Günlük cihazların dijital temizliğini yapmaya öncelikle kullanılmayan uygulamaları temizlemekle başlanılmalıdır.

Cihazların hafızası ne kadar dolu olursa çalışma hızı ve cihazın donması buna bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Kullanılmayan uygulamalar silindikten sonra dinlenmeyen müzikler de silinebilir. Unutulmamalıdır ki bir müzik dosyası ortalama 3-4 megabayt alan kaplar. Silinen 20 müzik bile cihazda 120-160 megabayt alan açacaktır. Tüm bu işlemlerden sonra cihazdaki gereksiz resim ve videolar silinmelidir. Silinmemesine karar verilen dosyalar ise bir bilgisayara veya USB belleğe aktarılmalıdır. Bu adımlar uygulandıktan sonra cihazda önemli derecede alan açılacaktır ve veri kirliliği ortadan kalkacaktır.

2- Veri Aktarımı Yapılan Cihazların Temizliği

Yıllar geçtikçe verilerin biriktirildiği bilgisayarlar ve USB bellekler de temizlenmeye ihtiyaç duyar. Unutulan ve aslında gereksiz olan veriler yılda bir kez kontrol edilmeli ve temizlenmelidir. Aksi takdirde depolama yapılan cihazlar da bir süre sonra tamamen dolacaktır.

 

Dijital Temizlik Nasıl Yapılır? YAPILAN YORUMLAR