Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu
USB Belleklerde Yazma Koruma Hataları Nasıl Giderilir?

USB Belleklerde Yazma Koruma Hataları Nasıl Giderilir?

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (No Ratings Yet)
Loading...
Hizlipro.com

USB Belleklerde Yazma Koruma Hataları Nasıl Giderilir?

USB bellekler günümüzde en sık kullanılan taşınabilir depolama birimleri arasında yer alıyor. Yapı itibarıyla virüslere ve zararlı yazılımlara açık görünen USB belleklerde zaman zaman can sıkıcı sorunlar yaşanabiliyor. Bu sorunlar arasında en yaygın olarak görülenlerden biri de yazma koruma hataları oluyor. Peki, USB belleklerde yazma koruma hataları nasıl giderilir? Bu sorunun cevabını birkaç maddede açıklayalım.

1 – USB Belleğin Yazma Koruma Anahtarını Kontrol Edin

Geçmişten günümüze birçok taşınabilir depolama birimi, üzerinde yazma koruma kilidi barındırıyor. En eski disketlerden en yeni hafıza kartlarına kadar birçok modelde bu anahtar yer alıyor. Genellikle belleğin üzerinde yukarı ve aşağı ittirilerek kullanılan yazma koruma kilidi, belleğin içerisindeki verilerin yanlışlıkla silinmesini önlemek adına kullanılıyor. Bu anahtar aktif edildiğinde kullanıcılar USB bellek içerisindeki bilgileri sadece kopyalayabiliyor ve kullanabiliyor ancak kesinlikle silemiyor. Eğer USB belleklerde yazma koruma hataları alıyorsanız ilk kontrol etmeniz gereken nokta belleğin üstündeki kilit anahtarı olmalı.

2 – Virüs Taraması Yapın

Piyasada hem ücretli hem de ücretsiz virüs tarama yazılımları kolayca bulunuyor. USB belleklerde yazma koruma hatası alıyorsanız ve cihaz üzerindeki anahtarın açık olduğuna eminseniz belleği virüslere karşı tarama yapmanız gerekiyor. Bazı zararlı yazılımlar USB belleklere girip yazma koruma kilidini kullanıcıdan bağımsız şekilde aktif edebiliyor. Bu da belleğin kullanılamaz hale gelmesine sebep olabiliyor. Düzenli olarak USB bellek kullananların bilgisayarlarında mutlaka anti virüs yazılımı yüklü olması gerekiyor.

3 – Çare Yoksa Belleği Formatlayın

USB belleğin yazma koruma anahtarı açıksa, virüs taraması yapmanıza rağmen sorunu çözemiyorsanız belleği formatlamanız gerekiyor. Bu noktada USB belleği formatlayacağınız bilgisayarda anti virüs programı yüklü olduğuna emin olmalısınız. Çünkü USB bellek zararlı bir yazılım tarafından yazma koruma kilidi aldıysa bu yazılım bilgisayara da bulaşabiliyor.

USB Belleklerde Yazma Koruma Hataları Nasıl Giderilir? YAPILAN YORUMLAR