Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu
USB Type-C Nedir, Avantajları Nelerdir?

USB Type-C Nedir, Avantajları Nelerdir?

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (No Ratings Yet)
Loading...
Hizlipro.com

USB Type-C Nedir, Avantajları Nelerdir?

Teknoloji dünyasındaki en önemli yeniliklerden biri USB Type-C oldu. 2015 yılında ortaya çıkan yeni nesil bir USB protokolü olarak nitelendirilen USB Type-C; çift taraflı pratik kullanım imkanıyla dikkat çekiyor. Birçok üst düzey akıllı telefonda, dizüstü bilgisayarda ve Apple Mac’lerde karşımıza çıkan bu yeni bağlantı standarttı tıpkı DisplayPort ve Thunderbolt gibi üst düzey performans sağlayabiliyor.

Bir bağlantı yuvası türü olan USB Type-C kendi içerisinde USB 3.1 Gen1 ve Gen2 gibi sınıflara ayrılıyor. Genellikle birbirine karıştırılan USB Type-C ile USB 3.1 teknolojileri birbirinden son derece farklı teknolojiler oluyor. USB Type-C sadece USB ucunun tasarım şeklini temsil ederken USB 3.0 ve USB 3.1 gibi kavramlar veri iletim hızı ile ilgili farklılıklar sunuyor.

USB Type-C Hangi Avantajları Sunuyor?

Cihazlar arasında güç, görüntü ve veri trafiği sağlayabilen USB Type-C bağlantı teknolojisi ilk olarak 2015 model MacBook Retina ve Google Pixel adlı dizüstü bilgisayarlarda kendini gösterdi. Günümüzde Huawei, Samsung, LG, OnePlus ve daha birçok markanın akıllı telefonlarında da yer bulan USB Type-C bağlantısı yüksek hızda veri aktarımını mümkün kılıyor.

Bu yuvaya sahip olan akıllı telefonlar yüksek hızlı şarj imkanı sunarak hayatı kolaylaştırıyor. USB Type-C’nin bir diğer avantajı da çift taraflı tasarımı. Geçmişten günümüze neredeyse tüm kullanıcıların canını sıkan tek taraflı USB tasarımı, USB Type-C ile ortadan kalkmış oldu. Artık kullanıcılar bu yuvaya kablo takarken doğru yönü arayarak vakit kaybetmek zorunda kalmıyor.

USB Type-C Ne Kadar Hızlı?

Bir bağlantı yuvası türü olan USB Type-C, USB 3.1 Gen1 teknolojisiyle desteklendiğinde 5 Gbps veri aktarım hızına ulaşabiliyor. Bu kablo USB 3.1 Gen2 teknolojisine sahipse 10 Gbps düzeyine kadar yüksek performans vaat edebiliyor. İkinci jenerasyon USB 3.1 Type-C kablolarında SuperSpeed+ logosu yer alıyor.

USB Type-C Nedir, Avantajları Nelerdir? YAPILAN YORUMLAR